سیب زمینی تراریخته در ایتالیا تولید شد

بیوتکنولوژی

1396/09/19
378
0
تولید سیب زمینی طلایی تراریخته به رفع کمبود ویتامین های A و E کمک خواهد کرد.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران افراد مبتلا به سوء تغذیه می توانند به زودی از منبع ویژه ای برای تامین ویتامین کمک بگیرند: سیب زمینی تراریخته به لحاظ ژنتیکی برای تهیه مقادیر قابل توجه ویتامین A وE مهندسی شده است. هر دوی این ویتامین ها مواد مغذی حیاتی برای سلامتی محسوب می شوند.

بر اساس گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده، سیب زمینی بعد از برنج، گندم و ذرت چهارمین محصول پرمصرف جهان است. این محصول در برخی از کشورهای آسیایی، آفریقا و آمریکای جنوبی غذای اصلی مردم محسوب می شود. در این مناطق کمبود ویتامین های A و E رایج است.

کمبود ویتامین A عامل اصلی نابینایی قابل پیشگیری در کودکان است. ویتامین A فاکتور کلیدی در ایمنی، رشد اندام ها و سلامت جنسی است. ویتامین E بدن را از استرس اکسیداتیو و شرایطی که به آسیب اعصاب، عضلات، بینایی و سیستم ایمنی منجر می شود محافظت می کند. در سیب زمینی های طلایی جدید سطح کاروتنوئید ها که پیش ماده ویتامین A هستند افزایش یافته است. کارتنوئیدها رنگدانه های محلول در چربی هستند که به طور طبیعی در هویج و سیب زمینی شیرین وجود دارند و عامل رنگ زرد، قرمز و نارنجی میوه ها و سیزیجات هستند. این ترکیبات پس از خورده شدن به وسیله آنزیم های گوارشی به ویتامین A تبدیل می شوند.

سیب زمینی طلایی در ایتالیا تولید شده و در دانشگاه ایالتی اوهایو مورد مطالعه قرار گرفته است. این محصول تازه ترین محصول تراریخته پس از برنج بنفش غنی از آنتی اکسیدان و برنج طلایی غنی از بتاکاروتن است. مطالعات نشان می دهد مصرف یک سیب زمینی طلایی می تواند بخش زیادی از ویتامین های A و E مورد نیاز کودکان و زنان را تامین کند.

دکتر مارک فایله، متخصص تغذیه و سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه اوهایو گفت گرسنگی پنهان در اثر مصرف غذاهای پرکالری و فاقد ارزش غذایی رخ می دهد و در کشورهای درحال توسعه شایع است. بیش از ۸۰۰،۰۰۰ نفر به سیب زمینی به عنوان منبع اصلی انرژی وابسته هستند و بسیاری از این افراد مقدار کافی مواد مغذی حیاتی را مصرف نمی کنند. وی افزود: سیب زمینی غذایی پر مصرف است و رقم تراریخته آن، سیب زمینی طلایی، امکان تامین غذایی با ارزش تغذیه ای فراوان را فراهم می کند.

اشتراک گذاری

نظرات