آشنایی با سیستم کریسپرCas در ویرایش ژنوم

بیوتکنولوژی

1396/09/17
368
1

سیستم کریسپرCas شامل سه بخش می باشد: رشته crRNA، رشته tracrRNA و پروتئین اندونوکلئاز Cas9


✳️ توالی crRNA بخشی از توالی ژنوم مهاجم است که در آرایه های تکراری جایگاه ژنی CRISPR در باکتریها ذخیره میشود. زمانی که باکتری مجدداً در معرض عنصر مهاجم قرار میگیرد این قطعه بیان شده و با اتصال به رشته مکملش در ژنوم مهاجم و در ادامه با هیبرید شدن tracrRNA با crRNA موجب فراخوانی Cas9 به جایگاه هدف میشود. در نهایت Cas9 با ایجاد برش دو رشتهای در ژنوم عنصر مهاجم ، موجب غیرفعال شدن آن میشود.

✳️ با الهام گرفتن از سیستم کریسپرCas در باکتری یک روش جدید برای تغییر و ویرایش ژنوم سلول های یوکاریوتی با همین نام ابداع شده است.

✳️ فناوری کریسپر به دانشمندان اجازه می‌دهد، تغییراتی در DNA سلول‌ها ایجاد کنند. در تحقیقات مهندسی ژنوم، دو قطعه crRNA و tracrRNA به هم متصل شدهاند و مولکول حاصل تحت عنوان sgRNA یا به صورت خلاصه gRNA جایگزین این دو قطعه شده است.

 ✳️ محققین نوعی از پروتیئن Cas9 را تولید کردند که می تواند زمانی که در معرض نوری با طول موج خاص قرار بگیرد فعال بشود. اضافه کردن این کلید کنترلی موجب می شود که ما بتوانیم در زمان و بافت مورد نظر سیستم را فعال نماییم و تغییرات تنها در بافت مورد نظر رخ بدهد.

✳️ نخستین آزمایش ویرایش ژن با روش CRISPR-Cas9 روی یک انسان، ۲۸ اکتبر سال ۲۰۱۶ برای درمان سرطان ریه انجام شد. در این آزمایش یک گروه چینی به رهبری Lu Yo از دانشگاه سیچوان در شهر چنگدو، سلول‌های ایمنی فرد مبتلا به سرطان ریه را خارج و ژن عامل ایجاد پروتئین PD-1 را غیرفعال کردند.

 

منبع: pishgam_bioinformatics

اشتراک گذاری

نظرات


ZIBAA 06:57 ب.ظ 1396/09/17
AALIE JENAB DR. MAMNOON