شیوه کاشت و برداشت کینوا

اطلاعات عمومی

1396/12/16
2350
2


یکی از گیاهانی که تحت شرایط خشک و کم آب محصول می دهد گیاه کینواChenopodium quinoa می باشد.منشأ این گیاه کشور بولیوی و پرو و شیلی می باشد و قدمت آن به ۷۰۰۰ سال پیش بر می گردد. این گیاه از نواحی هم سطح دریا تا ۴۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا کشت می گردد و دارای چندین مکانیزم مقاوم به خشکی می باشد و دارای کارایی مصرف آب بالایی می باشد.
گیاهی یکساله بوده و به مادر دانه ها معروف است جزء خانواده کنوپودیاسه بوده و شرایط رشد آن شبیه اسفناج می باشد. ارتفاع این گیاه از ۱ تا ۱٫۵ متر متغیر می باشد. برگ های آن شبیه اسفناج است و گل های آن از سفیدتا قرمز متغیر می باشد. بذر ها کوچک و به رنگ های متنوع از سفید تا تیره دارند. بذرها در گل آذین خوشه ای قرار دارند و اندازه انها بین ۸٫ تا ۱۱٫ میلیمتر قطر دارند. در واریته های کینوا بین ۱۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰ بذر تولید می شود. پوسته بذر پریکارپ نامیده می شود که دارای ساپونین می باشد و جهت مصرف غذایی باید حذف گردد. این گیاه مانند گندم خودگرده افشان بوده و گاهی اوقات ۱۰ تا ۱۵ درصد دگرگرده افشانی از خود نشان می دهد. این گیاه دارای سیستم ریشه ای قوی بوده و نسبت به استرس خشکی مقاوم می باشد. طول دوره رشد این گیاه بین ۹۰ تا ۱۲۵ روز متغیر می باشد.

 

 

شرایط محیط رشد:
کینوا به طول روز کوتاه و درجه حرارت خنک برای رشد نیاز دارد. درجه حرارت خنک باعث رشد رویشی مطلوب آن می شود. درجه حرارت مطلوب رشد این گیاه بین ۲۸ تا ۹۵ درجه فارنهایت می باشد. این گیاه در خاک شنی و لومی بخوبی رشد کرده و در خاک های فقیر با زهکش پایین محصول قابل قبولی می دهد. این گیاه در پی اچ ۴٫۸تا ۸٫۵ رشد می نماید. آبیاری یکی از عملیات مهم مرحله داشت کینوا می باشد. این محصول به ۵ تا ۷ بار آبیاری در طی مرحله رشد نیاز دارد هرچند که استرس خشکی میزان محصول این گیاه را کاهش می دهد.

مبارزه با علف های هرز نیز یکی دیگر از عملیات داشت می باشد در دو هفته اول رشد که رشد گیاه کینوا به کندی صورت می گیرد مبارزه با علف های هرز ضروری می باشد. استفاده از علفکش های پیش کاشت و کشت زود هنگام بهترین راه حل برای مبارزه با علف های هرز می باشد. بیماری های مهم این گیاه بوته میری – سفیدک و لکه برگی و آفات مهم ان کرم طوقه بر – شب پره سفید کلم و کرم برگخوار می باشد. روش مبارزه با آفات و بیماری های کینوا نیز شبیه گیاه اسفناج می باشد.

تکثیر:
زمانیکه درجه حرارت به ۱۵ درجه سانتیگراد رسد بعد از اضافه نمودن ۱۵۰ کیلوگرم اوره و ۵۰ کیلوگرم فسفات به خاک کشت بذور در عمق ۰٫۵ تا ۱ سانتیمتر و با فاصله روی ردیف ۵ سانتیمتر و بین ردیف ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر کاشته می شود و بلافاصله آبیاری انجام می گردد. بعد از ۲۴ ساعت بعد از کاشت جوانه زنی انجام می شود و تا مرحله ۲ تا ۳ برگی نباید آبیاری صورت گیرد.بعد از آن به ۵ تا ۷ بار آبیاری نیاز می باشد. ۳ تا ۵ روز بعد از کاشت گیاهچه ها ظاهر می شوند. تعداد گیاهان ۱۳۰۰۰۰ بوته در هکتار می باشد. کشت این گیاه در اواخر آوریل تا اواسط ماه می امکان پذیر می باشد.

برداشت:
مرحله رسیدگی آن مانند سورگوم می باشد. وقتی گیاه رو به خشک شدن می رود برداشت صورت می گیرد. برداشت یا با دست و یا توسط کمباین انجام می گیرد. باران های انتهای فصل برداشت را با مشکل مواجه کرده و باعث جوانه زنی بذر روی گیاه می شود. متوسط عملکرد این گیاه ۱ تن در هکتار می باشد و در شرایط مطلوب تا ۱٫۸ تن در هکتار محصول می دهد. در روش برداشت دستی بعد از بریدن محصول آن را در محلی مناسب درمعرض تشعشع خورشید قرار داده تا رطوبت آن کاهش یافته و بذرها از بوته جدا شوند.

کینوا؛ خاویار گیاهی
گیاه کینوا موضوع فرصت سرمایه گذاری امروز است. گیاهی که کشت آن به شدت اقتصادی است و به راحتی می تواند جایگزین برنج شود. گیاهی که از آن به عنوان خاویار گیاهی نیز یاد می شود.

بحران آب و شرایط آب و هوایی کشور این ضرورت را به وجود آورده تا در مباحث سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی توجه بیشتری به کشت گیاهانی که میزان آب بری کمتری دارند صورت گیرد. از این رو یافتن گونه‌های گیاهی سازگار با شرایط آب و هوایی کشور در سطوح مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

در سال‌های اخیرگیاه کینوا به‌عنوان محصولی ارزشمند در ایران مورد توجه قرار گرفت و کشت آزمایشی آن نیز با موفقیت به انجام رسید. محصولی که می‌تواند با توجه به محدودیت‌های منابع آبی در کشور به‌عنوان یک جایگزین مناسب برای محصولاتی نظیر برنج مطرح باشد. در این گزارش به معرفی گیاه کینوا و جنبه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در آن می‌پردازیم که در ادامه پیش‌رو دارید.منبع : آی موز

اشتراک گذاری

نظرات


محمد 01:19 ب.ظ 1397/04/10
سلام زمان کشت اون چه موقع است به ماه ایران چه فصلی
پاسخ

سلام. عرض کردم منطقه به منطقه بسته به شرایط دمایی متفاوت هست. در مناطق نیمه خشک معمولا تا 15 فروردین کشت بهاره و از 15 شهریور تا 15 مهر برای کشت پاییزه

رضا حسن زاده 01:35 ب.ظ 1397/04/02
سلام قصد کشت دو هکتار کینوا رو دارم راهنمایی بفرمایید از محل خرید بذر و مراقبتهای کاشت و داشت .. ... با تشکر
پاسخ

سلام. کدام شهر یا استان تشریف دارید؟ شرایط دمایی و جغرافیایی زمین موردنظرتان به چه صورت هست؟ لطفا موارد رو به ایمیل موجوددر قسمت تماس با ما ارسال بفرمائید. سپاس